Serdar Mühendislik Çevre, Enerji ve Atık Yönetimi Şirketler Grubu
MENÜİletişimİLETİŞİMArama
Serhat Atık Geri Kazanım

Plastik Atık Geri Kazanımı

Plastik Atıklar Nelerdir?

Evlerde ve endüstri tesislerinde oluşan plastik içeriğe sahip atıklara plastik atıklar denir. Örneğin; poşetler, otomotiv sektöründe kullanılan plastik malzemeler, yalıtım malzemeleri, oyuncak sektöründe kullanılan plastik malzemeler, kozmetik sektöründe kullanılan ambalajlar, gıda sektöründe kullanılan ambalajlardır (yoğurt, deterjan, meşrubat kutuları vb.).

Plastik Atık Geri Kazanımı

Plastik Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Plastik atıklar tesise kabulü yapıldıktan sonra cinslerine göre ayrıştırılır (PE, PP, PVC, HDPE, LDPE, PET, PS vb.). Cinslerine göre ayrıştırılan plastik atıklar yıkandıktan sonra kırma makinelerinde kırılıp, küçük parçalara ayrılır ve kurutulur. Kurutulma işleminden sonra eritilir, eriyik haldeki plastik filtrelerden geçirilerek kesme işlemi yapılır ve boyutlandırılır ve granül (plastik hammaddesi) haline getirilir.

Plastik ürünler üreten firmalara gönderilen granül boru, membran, poşet vb. ürünlerin üretiminde 2. sınıf hammadde olarak kullanılır.

Plastik Atıkların Doğaya ve Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir?

Plastik hammaddesi petrol olup, geri dönüşüm sistemine kazandırılamayan plastik atıkların en büyük zararı doğal kaynakların tükenmesine neden olmasıdır.

Dünya genelinde her yıl 300 milyon ton plastik ve 500 milyar ila 1 trilyon arasında plastik poşet üretiliyor. Bu plastiklerin üretimi esnasında 200 – 400 milyon varil petrol kullanılıyor. Plastikler, tek kullanımlık tüketim amaçlı üretildiği için neredeyse üretilen plastiğin yarısı çöp sınıfına giriyor. Önemli bir kısmı ise denize atılıyor. Bir doğa katliamına sebep olan plastikler insanlar, bitkiler ve hayvanlar için oldukça zehirlidir. Her yıl 4-5 trilyon plastik poşet üretilir ve her yıl bir milyar kuş ve memeli hayvan bu plastik atıkları sindirdiği için ölüyor.

Plastik Atık İthalatı

Ülkemizde atıkların kaynağında ayrıştırılmasına önem verilmemesi nedeni ile plastik atıklar çöp depolama alanlarında bertaraf edilmektedir. Bu nedenle plastik atık geri dönüşüm tesisleri, geri dönüşüm sağlayacağı atık bulamaması nedeniyle plastik atık ithalatı sıkça tercih edilmektedir.

Serhat Atık fabrikamızda plastik atık geri kazanımı yapılmakta olup, yurtdışından plastik atık ithalatı gerçekleştirilmektedir.

Plastik Atık Fiyatları

Evlerde ve sanayi tesislerinde oluşan plastik atıklarınızı uygun fiyat ve üstün hizmet kalitemiz ile satın alalım. Hep birlikte kazanalım.

Teklif talebinde bulunmak için tıklayınız.

İşletmeniz için stratejik, sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler sunuyoruz.

Tüm Hizmetler
HakkımızdaSerdar Mühendislik Çevre, Enerji ve Atık Yönetimi Şirketler Grubu
Türkçe - English