Serdar Mühendislik Çevre, Enerji ve Atık Yönetimi Şirketler Grubu
MENÜİletişimİLETİŞİMArama
Serdar Mühendislik

Çevre Danışmanlık Hizmeti

Çevre Danışmanlık Hizmeti Nedir?

Sanayi tesislerinin Çevre Mevzuatlarına uyum sürecinde yol gösterici olan ve çözüm önerileri sunan hizmet anlayışını benimsemiş bir mühendislik hizmetidir.

Serdar Mühendislik firmamız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çevre Yönetim Hizmeti (Çevre Danışmanlık Hizmeti) vermek ile yetkilendirilmiştir. Yetki Belgemiz için tıklayınız.

Çevre Danışmanlık Hizmeti

Çevre Danışmanlığı Hizmeti Alma Zorunluluğu

Hava kirliliğine, su kirliliğine, toprak kirliliğine ve gürültü kirliliğine neden olan tesisler ile atık bertaraf ve geri kazanım faaliyetlerinde bulunan tesislerin bu hizmeti alma zorunluluğu bulunmaktadır. Hizmet almak zorunda olan firmalar 10.09.2014 Tarih ve 29115 Sayılı Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğince belirlenmiştir.

Çevre Danışmanlık Hizmeti Almama Cezası

Çevre Danışmanlık Hizmeti alma yükümlülüğü bulunduğu halde 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında Bakanlıkça yetkilendirilmiş firmalardan hizmet almayan firmalara 16.082 TL (2021 Yılı Fiyatı) idarî para cezası verilir.

Çevre Danışmanlığı Yönetmeliği

Çevre yönetimi hizmeti vereceklerin taşıması gereken şartları, belgelendirilmeleri ve mükellefiyetlerine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla 30.07.2019 Tarih ve 30847 Sayılı Resmi Gazete ile yürürlükte olan Çevre Yönetimi Hizmetleri Hakkında Yönetmelik hazırlanmıştır.

Çevre yönetimi hizmetleri hakkında Yönetmelik için tıklayınız.

Çevre Danışmanlık Firmaları Ne İş Yapar?

Çevre danışmanlığı Ankara firmaları, 30.07.2019 Tarih ve 30847 Sayılı Çevre Yönetimi Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğince Çevre Yönetim Hizmeti olarak tanımlanmaktadır. Bu hizmet kapsamında hizmet verilen tesis ayda en az 1 veya 2 defa ziyaret edilmeli, her bir ziyaret sonrasında tesisin Çevre Mevzuatları kapsamında değerlendirmesi yapılmalı ve Aylık Faaliyet Raporu hazırlanmalıdır.

Tesis çalışanlarının en az %60’ına Çevre Mevzuatları kapsamında bilinçlendirme eğitimi verilmelidir. Tesiste oluşan evsel ve endüstriyel nitelikli atıkların yönetimine ilişkin Atık Yönetim Planı hazırlanmalıdır. Tesisin Entegre Çevre Bilgi Sistemi (EÇBS) üzerinde kaydı oluşturulmalı ve aylık/yıllık beyanları yapılmalıdır.

İşletmeniz için stratejik, sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler sunuyoruz.

Tüm Hizmetler
HakkımızdaSerdar Mühendislik Çevre, Enerji ve Atık Yönetimi Şirketler Grubu
Türkçe - English